Proč je zábradlí na schodiště důležité

Schodiště jsou běžnou součástí prakticky všech našich domů. I ty, které jsou přízemní, mají obvykle půdu a sklep. Je tedy jasné, že se pro nás staly něčím naprosto všedním, co obvykle prakticky nevnímáme, pokud se nevyskytne nějaký problém, nebo pokud nejsou dané schody nějakým způsobem atypické.

Není tedy divu, že si jen málokdo uvědomí, že jejich běžnou součástí je i zábradlí na schodiště, byť podvědomě víme, že jej najdeme prakticky u všech schodů. A ještě méně lidí se zamyslí, proč tomu tak je. Například v soukromých rodinných domech přece potřeba nejsou, a ještě by se ušetřily náklady, které jsou na jejich stavbu vydány. Proč je tedy najdeme prakticky všude?

schodiste1

Tím hlavním důvodem je samozřejmě bezpečnost. Jistě, mladý, zdravý člověk za normálních okolností nemá se schodištěm žádný problém. Avšak ne všichni jsou na tom zdravotně v pořádku. Především staří lidé či malé děti, které jsou ještě neobratné, mohou velmi snadno upadnout. Zábradlí je pak může zachránit od úrazu.

Dále je tu podpůrná funkce. Představte si, že šlapete například od pátého patra v domě bez výtahu. I když jste v celkem dobré kondici, asi se vám poslední patra nebudou vyšlapávat nejsnadněji. Možnost opřít se o zábradlí a snížit tak váhu, kterou naše nohy musí nést, pak může být skutečnou úlevou.

Avšak právě bezpečnost je důvodem, proč musí být ve všech veřejných prostorách a proč jej najdeme v naprosté většině rodinných domů. Koneckonců se musí počítat s tím, že i když jsme nyní mladí, časem tomu tak nebude. Navíc naše zdraví a kondice nemusí být vždy perfektní.

schodiste2

Je tedy vidět, že se jedná o něco, co skutečně pomáhá. Zvláště když si vezmeme v úvahu, jak časté by pády ze schodů bez něj byly. A to nejen u starých lidí. Stačí, když bude jeden schod mokrý a kluzký, nebo když si špatně vypočítáme krok. V té chvíli můžeme zábradlí téměř děkovat za život. A věřte, že by si větší pozornost zasloužilo.