Lichtenštejnské sídlo v Jihomoravském kraji

Lednice, která byla dříve postavena v renesančním stylu, avšak dnešní podoba je v duchu anglické gotiky. Tento komplex se nachází asi 5 kilometrů od Břeclavi a 12 kilometrů od Mikulova. Zámek býval od 16. století sídlem pánů z Lichtenštejna, avšak roku 1945 jim byl zámek zabaven státem. Od prosince roku 1996 byla Lednice, s celým Lednicko-valtickým areálem zapsána do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Je tedy ve vlastnictví státu a areály jsou přístupný veřejnosti.
V přízemí zámku Lednice najdeme reprezentační sály, které sloužily ke společenským akcím. V této době jsou nabízeny tři prohlídkové okruhy. První, který návštěvníky provede rytířským sálem, loveckým salónkem či tanečním sálem. Druhý okruh zahrnuje rodinné sály a jednotlivé apartmány. Salonky malých princezen, herna nebo učebna je poté zahrnuta do třetího a posledního okruhu.
zámecká zahrada
K zámku náleží i zahrada tzv. francouzský park. Součástí jsou také stavby typické pro romantický styl – vodárna, akvadukt či umělá jeskyně. Nachází se zde i zámecký rybník s 15 ostrůvky.
Ráda bych zmínila palmový skleník u zámku Lednice, který je dlouhý 92 metrů a vysoký až 10 metrů. Uvnitř najdeme až 250 druhů tropických i subtropických rostlin. Nachází se tu i jedna z finančně nejcennějších rostlin na světě, Píchoš Altensteinův, která dokáže růst až 300 let.
Dalším ze skvostů je Minaret neboli Turecká věž, kterou najdeme asi 2 kilometry severně od zámku Lednice. Je přístupná veřejnosti a s výškou 60 metrů slouží jako vyhlídka. Po přibližně 302 schodech je k vidění Pálava, Bílé Karpaty a při příznivém počasí dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.
interiér zámku
Zámek Valtice, nacházející se ve stejnojmenném městě, je barokní památka, která je známá pro své vinařské centrum, ale i dalšími památkami Lednicko-valtického areálu. Jako například vzpomínkou na Jana Josefa I – Kolonáda na Rajstně nebo loveckým zámečkem Rendez-vous, zasvěceným římské bohyni lovu Dianě.
Nakonec bych tedy tento skvost doporučila všem cestovatelům. Určitě to není výlet na jeden den, pokud byste chtěli navštívit celý areál. Pokud tedy plánujete prozkoumat pozůstatky Lichtenštejnů či na otočku zajet do Vídně, zarezervujte si ubytování na pár nocí a vyražte na dobrodružství po Jihomoravském kraji.