Výběh pro hlodavce

Hlodavci tvoří poměrně četnou skupinu domácích mazlíčků. Oblíbené jsou morčata, křečci, potkani, fretky, pískomilové, myšky nebo činčily. Někdo za hlodavce považuje i králíky, ačkoli mezi hlodavce nepatří. Nicméně jsou jim hodně podobní a mají prakticky stejné nároky jako např. morče. Kromě základních potřeb, jako je klec, miska na žrádlo, podestýlka a napáječka, by bylo fajn jim pořídit i výběh . Vašeho hlodavce potěší, když bude moci strávit nějakou chvilku venku a zaskotačit si ve svém výběhu. Ponechte mu také možnost napást se čerstvé trávy. Uvidíte, že bude ve větší psychické pohodě a tím pádem méně náchylný k nemocem.
morče na trávě
Při nákupu výběhu pro svého hlodavce máte na výběr z několika typů. Můžete mu pořídit výběh dřevěný s pletivem, kovový s mřížkou, který se dá sestavit z několika dílů, nebo nylonový. Pokud se rozhodnete pro nylonový výběh, lze ho použít jak venku, tak v domě. Má neprosakující dno, které ochrání vaše podlahy před znečištěním. Výhodou je, že je snadno složitelný a přenosný. Součástí je i vrchní krycí síťka a postranní kapsičky k úschově např. krmiva.
vyděšené morče
Vždy zohledněte velikost a počet hlodavců, kteří se ve výběhu budou pohybovat. Měli by mít dostatek prostoru, aby se mohli proběhnout. Výběh umístěte na rovný povrch, aby zvířátko pod něj nepodlezlo a neuteklo vám. Pokud výběh nemá horní krytí, rozhodně mu ho obstarejte. Stačí nějaká vrchní síťka pro ochranu vašeho mazlíčka před predátory, jako jsou draví ptáci, kočky a psi. Pozor dejte i na jedovaté rostliny ve výběhu. Alespoň pro kousek výběhu zajistěte stín, aby se hlodavci měli kam schovat před sluníčkem. Při vysokých letních teplotách by se mohli snadno přehřát, a to je pro hlodavce nebezpečné. Do výběhu jim nezapomeňte umístit alespoň misku s vodou, krmení, případně větvičku na okusování.